reklama
kategoria: Zdrowie
9 październik 2015

Chrońmy dziecięce uśmiechy po raz trzeci

zdjęcie: Chrońmy dziecięce uśmiechy po raz trzeci / fot. Nadesłane
fot. Nadesłane
100 000 uczniów weźmie udział w lekcjach edukacyjnych, a 9 000 w przeglądach stomatologicznych – wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiego programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Tym razem organizatorzy Wrigley Poland i Polski Czerwony Krzyż wraz z partnerami merytorycznymi Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej oraz Grupą LUX MED dotrą z przeglądami dentystycznymi do około 1750 uczniów w województwie kujawsko-pomorskim. Czy uzyska ono lepszy wynik niż dotychczasowy lider – województwo mazowieckie, gdzie zaledwie co trzecie dziecko jest wolne od próchnicy?
REKLAMA
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stawia sobie za cel, aby we wszystkich krajach europejskich do 2020 roku 80 proc. dzieci w wieku 6 lat było wolnych od próchnicy. Tymczasem według danych zebranych przez IPSOS po dwóch edycjach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w Polsce próchnicą dotkniętych jest 76 proc. dzieci w wieku 6-12 lat!

– Próchnica zębów to bardzo duży problem społeczny w Polsce, dlatego musimy kłaść duży nacisk na edukację już od najmłodszych lat. Zły stan uzębienia spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których my dorośli dopuszczamy się każdego dnia. Dlatego też mamy nadzieję, że poprzez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” uda się nam wpłynąć zarówno na postawy dzieci, jak i ich rodziców – podkreśla prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. 

Profilaktyka oswojona
Trzecia edycja programu obejmie również województwo kujawsko-pomorskie, gdzie uczniowie wybranych szkół w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu i Włocławku będą mogli skorzystać z przeglądów stomatologicznych. Podczas ostatnich dwóch edycji organizatorom udało się przeprowadzić łącznie 14 400 przeglądów w dziesięciu województwach. Okazuje się, że na jedno dziecko średnio przypadają aż trzy zęby z próchnicą! 

– Wyniki przeprowadzonych przeglądów potwierdzają potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych wśród dzieci. Wyrabianie prawidłowych nawyków higienicznych od najmłodszych lat przekłada się na późniejszy stan uzębienia stałego. W ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” nie tylko oceniamy zdrowie ząbków najmłodszych, ale też oswajamy dzieci z wizytą w gabinecie stomatologicznym, uczymy, jak i kiedy myć zęby. Pokazujemy alternatywy dla sytuacji, gdy sięgnięcie po szczoteczkę jest niemożliwe, np. żucie bezcukrowej gumy do żucia czy chociażby przepłukanie zębów wodą – tłumaczy 
lek. stom. Anna Klukowska, Dyrektor Stomatologii z Grupy LUX MED.


Czym skorupka za młodu… 
W ciągu roku szkolnego 100 000 dzieci w całej Polsce będzie mogło wziąć udział w lekcjach o higienie jamy ustnej prowadzonych w ramach Klubów Wiewiórka PCK. Dotychczas z takiej możliwości skorzystało prawie 140 000 uczniów. 

– Co roku poprzez zabawę oraz ćwiczenia, zachęcamy dzieci do dbania o higienę jamy ustnej 
i pielęgnowania dobrych nawyków. Niezrozumiałe dla najmłodszych nakazy i czarno-białe materiały nic tu nie pomogą. Na potrzeby programu specjalnie powstały kolorowe, ciekawe dla dzieci materiały edukacyjne: zeszyt „Ja i moje zęby” dla młodszych oraz książeczka „Ja i mój uśmiech” dla starszych dzieci. Takie podejście z naszej strony spotyka się z dużym entuzjazmem u uczniów. Co nas oczywiście bardzo cieszy – opisuje Leszek Mizieliński, Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Celem programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” jest również dotarcie do rodziców uczniów 
i uświadomienie im, jak ważną rolę odgrywają w profilaktyce próchnicy swoich dzieci. 

– Nie możemy zapominać, że na poprawę stanu uzębienia polskich dzieci w dużej mierze wpłynąć mogą także ich rodzice. To przecież oni uczą dzieci od najmłodszych lat dbania o higienę. Mamy nadzieję, że poprzez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” dotrzemy również i do nich. Wiedza, którą przekazujemy nie sprowadza się jedynie do mycia zębów, ale pokazuje też, w jaki sposób to robić, aby codzienne zabiegi higieniczne były skuteczne. Edukujemy również, jak zachować się w sytuacji, gdy nie ma dostępu do szczoteczki do zębów, a także pokazujemy, że przeglądy stomatologiczne mogą być przyjemne i zabawne – zaznacza dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sochaczew
2.6°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sochaczewie

kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Sochaczewski Ośrodek Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 18:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-06 19:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 20:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany