reklama
12 styczeń 2025

Ropuchy i żaby na drzewach miejskiego parku w Poznaniu

zdjęcie: Ropuchy i żaby na drzewach miejskiego parku w Poznaniu / fot. PAP
fot. PAP
Ropuchy szare i żaby trawne wspinające się na drzewa zaobserwowali w miejskim parku naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP). To pierwszy odnotowany w Polsce przypadek takiego zachowania tych płazów. Niektóre ropuchy znajdowały się ponad 2 m nad poziomem gruntu.
REKLAMA

W komunikacie uczelni zwrócono uwagę, że w Europie tylko rzekotki z rodzaju Hyla są typowymi przedstawicielami płazów kojarzonymi ze wspinaniem się na drzewa czy krzewy. Zaznaczono przy tym, że inne gatunki płazów powszechnie postrzega się, jako związane z wodą, albo żyjące na powierzchni lub pod ziemią.

"Tymczasem warto podkreślić, wyjątkowy charakter obserwacji dokonanych w Poznaniu. Równocześnie wykryto dwanaście osobników ropuchy szarej i dwie żaby trawne na trzech drzewach: dwóch okazałych wierzbach i jednej martwej, ale wciąż pochylonej brzozie. Wierzby, na których znajdowały się zwierzęta, są dojrzałymi okazami z wieloma pniami pochylonymi pod różnym kątem. Są to drzewa o specyficznej strukturze: z licznymi pęknięciami i częściowo zbutwiałym pniem, w dużej części pokryte mchem" - opisano w komunikacie.

Naukowcy zaobserwowali płazy na drzewach znajdujących się na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie". Jest to fragment parku przy poznańskim osiedlu Tysiąclecia. O jego ustanowieniu w 2011 r. zdecydowała rada miasta. Na terenie o powierzchni około 5 ha żyje populacja chronionych płazów. W publikacji naukowej opisującej obserwacje wskazano, że ropuchy znajdowały się na wysokości od 40 do 220 cm nad gruntem, a żaby na wysokości od 30 do 40 cm.

Według naukowców, ropuchy "świetnie sobie radzą ze wspinaczką na drzewa, pomimo że są dość masywne i nie posiadają przylg, ani innych struktur, które ułatwiałby im ten proces". Zdaniem badaczy, płazom może pomagać struktura kory wierzby.

Opisując swoje odkrycie badacze ustalili, że podobnych obserwacji w ciągu ostatnich 20 lat dokonano tylko w kilku lokalizacjach w Hiszpanii, Danii oraz w Wielkiej Brytanii. "Zazwyczaj dotyczyły one jednak pojedynczych osobników przebywających na drzewach" - zaznaczono w informacji UPP.

"Szczególnie ciekawe w tym kontekście, są wspomniane badania brytyjskie na podstawie, których udało się ustalić, że płazy zdecydowanie preferują wierzbę iwę (Salix caprea), ale także kilka innych gatunków. Do tej pory nikt nie zwracał uwagi na obecność płazów w takich miejscach, tymczasem wydaje się, że tego typu zachowania są powszechne, ale bardzo trudno wykrywalne ze względu na skryty tryb życia płazów" - podkreślono.

W informacji prasowej zwrócono uwagę, że do tej pory w Europie widywano przynajmniej sześć gatunków płazów uważanych za typowo naziemne na 14 gatunkach drzew.

W tym kontekście naukowcy podkreślili wagę ochrony starych drzew - nie tylko rosnących w lasach, ale także w miastach - zwłaszcza posiadających dziuple, spękane pnie czy pochylone konary porośnięte płatami mchu. Wskazano przy tym, że tego typu drzewa są typowane do usunięcia ze względów estetycznych lub ich zły stan. "Jednak decyzje o wycinkach powinny być bardzo rozważne i realizowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, a drzewa pozostawiane w bezpiecznej formie (np. w formie tzw. świadków) do naturalnego rozkładu" - zaznaczono w komunikacie.

"Mamy nadzieję, że nasze wyniki mogą być bodźcem do refleksji, szczególnie, że płazy to najbardziej zagrożona grupa kręgowców w skali globalnej. Zachowanie nawet jednego starego drzewa, które może stanowić dla nich schronienie od wielu lat, jest bardzo istotne. Tego typu okazu nie da się odtworzyć w krótkim czasie nasadzeniami kompensacyjnymi" - podkreślili naukowcy.(PAP)

szk/ aop/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sochaczew
-1.1°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sochaczewie

kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Sochaczewski Ośrodek Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 18:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-06 19:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 20:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany