reklama
16 październik 2024

Syn, kapłan, męczennik

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Najważniejsze etapy życia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki od dzieciństwa spędzonego w domu rodzinnym po męczeńską śmierć we Włocławku zawiera wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej udostępniona w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w ramach obchodów czterdziestej rocznicy śmierci kapelana „Solidarności
REKLAMA

 Zachęcam do obejrzenia wystawy, która skłania do refleksji nad postacią błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - niezłomnego człowieka i niezwykłego kapłana – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Autorami wystawy „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” są dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy i dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Na dwudziestu planszach udokumentowano młodość, początki kapłaństwa i posługę ks. Jerzego Popiełuszki w szczególności po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne fotografie przypominają najważniejsze etapy działalności patriotycznej kapłana – pomoc osobom represjonowanym w okresie stanu wojennego, msze święte za Ojczyznę, represje i prześladowania księdza, a także jego śmierć.

Wystawę, która jest częścią programu wojewódzkich obchodów czterdziestej rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki,
(https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/zlo-dobrem-zwyciezyl-3/) można oglądać do 27 października.

Urodzony w Okopach (województwo podlaskie) ksiądz Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. W trakcie posługi w warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki od sierpnia 1980 roku wspierał robotników strajkujących w Hucie Warszawa, a po wprowadzeniu stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.) uczestniczył m.in. w procesach działaczy NSZZ „Solidarność” i organizował pomoc dla ich rodzin. Kościół św. Stanisława Kostki był miejscem odprawianych przez ks. Jerzego Popiełuszkę mszy świętych za Ojczyznę. Działalnością kapłana zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa co w konsekwencji doprowadziło do porwania i zamordowania księdza przez jej funkcjonariuszy 19 października 1984 r.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sochaczew
5.6°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sochaczewie

kiedy
2024-11-15 17:30
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-20 19:00
miejsce
Sochaczewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Łoskot Cafe, Sochaczew, ul....
wstęp biletowany